top of page

Mesterséges intelligencia használata a coachingban

Updated: Oct 9, 2024

Abban a nagyon szerencsés helyzetben vagyunk, hogy ahhoz, hogy ezt a rohamosan fejlődő eszközt használni tudjuk, egyáltalán nem kell mélységében értenünk a működését, sőt ma számos igen felhasználóbarát és ingyenes lehetőségünk van arra, hogy mesterséges intelligencával támogatott megoldásokhoz férjünk hozzá. Sokat használom a mindennapi munkám során ezt az eszközt, mégis egy új világ nyílt ki előttem, amikor a coaching folyamatok támogatására vetettem be.


Eleinte leginkább a jól bevált kérdésekben vettem igénybe digitális segítőmet úgy mint, egyszerűbb szövegírások, angol fordítások, marketing tartalom gyártás, oktatási anyagokhoz képgenerálás.


Aztán egy alkalommal egyik ügyfelem coaching folyamatában felmerült, hogy számára az érzelmek egyfajta "vakfolt"-ot jelentenek, mert nagyon nehezen fogalmazza meg, vagy akár azonosítja be saját érzéseit, és akadályba ütközik mások érzéseinek megértésében is. Amikor megkérdeztem, mi az, amire szüksége lenne ennek kapcsán, mi az ami segítene, azt válaszolta: jó lenne egy lista az érzelmekről, definíciókkal, amit megtanulhat. Ezt persze nevetve mondta, ugyanakkor éreztem a helyzet komolyságát és hittem, hogy egy ilyen lista valóban segíthet abban, hogy elkezdjük ezekről beszélgetni és így felfedezze saját magában majd másokban is a különféle érzelmeket.

Hazaérve megkértem a Copilot-ot, hogy szedje csokorba nekem a 15 legalapvetőbb érzelmet. Ekkor használtam először MI-t coaching folyamat támogatására. Ezt az eredményt kaptam:


Íme 15 fontos érzelem, amelyek gyakran előfordulnak az emberek életében:

  1. Boldogság: Öröm és elégedettség érzése.

  2. Szomorúság: Bánat vagy lehangoltság érzése.

  3. Félelem: Aggodalom vagy rettegés érzése.

  4. Harag: Düh vagy frusztráció érzése.

  5. Meglepetés: Váratlan eseményekre adott reakció.

  6. Undor: Valami kellemetlen vagy visszataszító érzése.

  7. Szeretet: Mély érzelmi kötődés valakihez vagy valamihez.

  8. Büszkeség: Elégedettség saját vagy mások teljesítménye miatt.

  9. Szégyen: Kellemetlen érzés, amikor valami helytelen dolgot teszünk.

  10. Bűntudat: Rossz érzés, amikor valami helytelen dolgot tettünk.

  11. Remény: Pozitív várakozás a jövővel kapcsolatban.

  12. Irigység: Vágyakozás valaki más tulajdona vagy helyzete iránt.

  13. Hála: Köszönet és megbecsülés érzése.

  14. Empátia: Mások érzéseinek megértése és átérzése.

  15. Kíváncsiság: Az új dolgok iránti érdeklődés és vágy a tudásra.


Ez a nagyon egyszerű lista remek alapot adott a következő beszélgetésekhez. Segített az ügyfélnek egyszerűbben látni valami komplexnek hitt dolgot, és nagyszerű sorvezetője volt az önismereti munkájának.

Innentől kezdve nem volt megállás: biztos voltam benne, hogy a coachingban használt vizuális eszközök teljesen új dimenzióját jelenti majd a képgenerátor, amely szöveges instrukciók alapján bármilyen képet elkészít.


Íme néhány MI támogatott coaching gyakorlat eredményeként létrejött kép. A képek mindegyikét a Copilot Designer készítette, az ügyfeleim által megfogalmazott instrukciók alalpján. A képek közzétételéhez mindannyian örömmel hozzájárultak.


Ennek a képnek a készítésekor megkértem az ügyfelemet, hogy a felvázolt komplex munkahelyi problémáját próbálja meg egy képpel kifejezni. Kértem, hogy minél pontosabban írja körül, hogy mi látható a képen. A Designer számára pontosan az ő szavait használva adtam meg az instrukciót a kép elkészítéséhez:



Egy másik ügyfél hasonló gyakorlatának eredménye, ahol a jelenlegi helyzetét egyetlen képen jelenítette meg:



Ez pedig egy célként kitűzött állapotról készült illusztráció, egy túlterheltséggel foglalkozó coaching folyamatból:



A bejegyzés elején említett kliensem, aki az érzelmek megértését és kommunikálására való képességet tűzte ki célul, az érzelemlista minden elemére "készített" egy-egy képet. Ezekkel nem csak magának, hanem nekem is segített megérteni mit jelentenek számára ezek az érzések. Maga a képgenerálás is egy kommunikációs eszközzé vált, amellyel sokkal érthetőbben kifejezhetett egy-egy érzelmet. Félelem:



Remény:


Gyakran szoktam az első üléseken elmondani, hogy semmilyen rajz- vagy művészeti tudásra nincsen szükségünk ahhoz, hogy vizuálisan kifejezzük magunkat a coaching folyamat során (vagy bármikor máskor). Azonban képgenerálás esetén szó szerint a képzeletünk sem szab határt. Hogy ez mit jelent? A képleírás megadásakor természetesen nem tudunk kitérni az utolsó pixelig minden részletre, így az MI által generált képek tele vannak meglepetésekkel. Ezek a meglepetések pedig gondolatébresztőek, elősegítik az intuíciót, a laterális gondolkodást, és hatalmas hozzáadott értékkel bírnak abban, hogy olyan helyen találjuk meg a megoldást, ahol nem is kerestük volna.


 
 
 

コメント


  • Instagram
  • LinkedIn
  • Facebook

© 2024 Nethod

bottom of page